AutoGeenius

Mototriali võistlus toimub 29. oktoobril Saku Suurhallis.Foto: Box Repsol

Olete näinud teleristvõi internetist mootorrattaga tõelist närvide mängu pakkuvaid sportlasi, kes hullumeelseid trikke tehes publiku ahhetama panevad? Sel sügisel saab seda adrenaliini omal nahal tunda, sest Saku Suurhalli jõuavad tõelised maailma tipud, et siinkandi suurimal motosündmusel Trixs oma oskusi demonstreerida.

Sündmuse ühe peakorraldaja Kaino Tülle sõnul paneb vaatemänguline mototrial proovile nii algaja kui edasijõudnud motosportlase füüsilise ja vaimse valmisoleku, olenemata soost ja vanusest. “Paljud enduuro ja krossi tippsõitjad on alustanud oma karjääri just trial’iga ning harrastavad seda ühe osana oma treeningust tänaseni.”

Mis on trial?

Esmakordselt Saku Suurhallis toimuval võistlusel on Tülle sõnul iga sportlase peamine vastane tema ise. Rajal ollakse üksi ning raskusaste valitakse oskuste ja võimete järgi. Oluline ei ole mitte ainult füüsiline valmisolek, vaid ka psühholoogiline tugevus, et tehniline rada puhtalt läbida. Keeruline maastik ja närvide mäng teeb trial’ist tõeliselt vaatemängulise spordiala, mida võib mõttelaadilt kõrvutada näiteks freestyle-suusatamisega.

Stardis on trial’i suveräänne valitseja

Trixs Trial toob Eestisse oma ala säravad tipud. Kõige suurema tähena jõuab Eestisse viimase kümne aasta suveräänne valitseja Toni Bou, kes on karjääri jooksul võtnud uskumatuna näivad 69 võitu ja 15 maailmameistritiitlit. “Tema edu võti peitub selles, et ta pole enda tehnika arendamisest väsinud, mille krooniks oli eelmisel hooajal 11. järjestikune X-Triali võit,” räägib Tülle.

Lisaks Boule on Eestisse tulemas ka Jaapani X-Triali legend Takahisa Fujinami, kes saab sel hooajal 42-aastaseks. “Ometi on Fujinami endiselt üks distsipliini lõbusamaid sõitjad. Tema suurejooneline stiil pakub publikule tõelist vaatemängu, kuna ta teeb igast oma sõidust tõelise show,” kirjeldab Tülle.

Kolmanda suurnimena toob Tülle esile Itaalia parima esindaja Matteo Grattarola. Itaallasel on taskus mitu Itaalia meistri tiitlit, lisaks Euroopa meistri ja maailmameistri tiitel Trial 2 klassis. “X-Trialil on tema parimaks saavutuseks viies koht, mis näitab tema kuulumist maailmaklassi,” märgib Tülle.

youtu.be/8z5zZtVrV4E

Eestlaste tulevik paistab helge

Kui vaadata, mis seisus on Eesti mototrial’i tase, siis kodumaised tegijad hetkel veel MM tasemeni ei küündi, mistõttu ka Saku Suurhallis toimuval võistlusel eestlasi stardis ei ole. Sellegipoolest on tulevikku kiikav Tülle lootusrikas. “Eesti mõistes on meil päris hea pealekasv Keilas, Valgjärvel, Tartus, Tapal ja Tallinnas tulemas ning olen kindel, et keegi jõuab neist lähiaastatel EM-ile ja MM-ile.”

29. oktoobril Saku Suurhallis toimuvale võistlus-show’le on oodatud iga tõeline motospordihuviline ja ka kõik need, kel varasem kokkupuude motospordiga üldse puudub. “Pea kolmetunnise võistluse ajal näeb publik täiesti võimatuna näivate katsete läbimist. Ja tuleb tõdeda, et ega need alati ei õnnestugi. Seega, adrenaliin, võimas valgus-show ja äge meelelahutus on garanteeritud,” lisab Tülle.